A német pénzügyminisztérium vizsgálja az Északi Áramlat-2 gázvezeték országon áthaladó szakaszainak államosításának lehetőségét – jelentette pénteken a Der Spiegel című lap forrásokra hivatkozva.
Az újonnan épített orosz gázvezeték eddig még nem üzemelt, mert Németország az ukrajnai konfliktus előtt leállította az engedélyezését.
A kiadvány szerint a szövetségi kormány vizsgálja, hogy a rendszer német területen lévő részét el lehetne-e vágni a vezeték többi részétől. A szárazföldről a tengerbe vezető csöveket ezután egy mobil LNG-terminálhoz lehetne csatlakoztatni – írta a lap.
A lehetséges kisajátításról szóló hírek Németországban az orosz gázszállítással kapcsolatos növekvő aggodalmak közepette érkeztek. A múlt héten az orosz Gazprom által az Északi Áramlat-1 gázvezetéken keresztül Európába irányuló szállítások a kapacitás mintegy 40%-ára estek vissza a Moszkva elleni szankciók okozta alkatrészhiány miatt.
A Kreml feltételezésnek nevezte az Északi Áramlat 2 kisajátításának lehetőségéről szóló híreket.
“HA VANNAK ILYEN LÉPÉSEK, AKKOR A JOGÁSZOK FELADATA LESZ, HOGY JOGI ÉRTÉKELÉST ADJANAK ERRŐL, HA VALÓBAN SZÓBA KERÜL. DE ANÉLKÜL, HOGY ISMERNÉNK A TÖRTÉNTEK LÉNYEGÉT, HELYTELEN LENNE BÁRMIT IS MONDANI” – MONDTA DMITRIJ PESZKOV, A KREML SZÓVIVŐJE PÉNTEKEN ÚJSÁGÍRÓKNAK.
Az Északi Áramlat-2 gázvezeték az orosz partoktól a Balti-tenger alatt húzódik Németországig. Építése 2021 szeptemberében fejeződött be, és decemberre már üzemkész volt. A német hatóságok azonban az ukrajnai konfliktus előtt leállították a vezeték engedélyezését. A vezetékpár évi 55 milliárd köbméter földgáz szivattyúzására tervezték.