Miközben az Európai Unió országai vehemensen nyilatkoznak arról, hogy ki mennyi fegyverrel támogatja Ukrajnát az orosz konfliktusban , Magyarország kormánya teljesen más politikát játszik éppen. Úgy tűnik, a budapesti kormánynak külön elképzelései és számításai vannak az ukrán-orosz konfliktus kapcsán. Természetesen máris elkezdődtek a találgatások, vajon a magyar kormány ezen lépésének a hátteréről. Ugyanakkor Magyarország támogatja Ukrajna EU-csatlakozását.
S bár a valóságot az orosz-ukrán konfliktusról nagyjából még senki nem látja át, egyes szélsőséges csoportok máris attól rettegnek, ha Putyin elvégzni ezt az ukrajnai razziát, mely során le akarja fegyverezni és kizsuppolni a szomszédságából az Ukrajna területére betelepedett WEF-maffiát, ez könnyen változásokat hozhat akár Európa térképén is.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter bejelentette, hogy hazánk hozzájárult ahhoz, hogy az Európai Unió fegyvereket szállíthasson Ukrajna területére, azt azonban nem engedélyezik, hogy halált okozó fegyvereket átszállítsanak az ország területén.
Szíjjártó Péter a koszovói kollégájával, Donika Gervalla-Schwarzcal tartott közös sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy Magyarország nemzeti, két oldalú alapon nem megy bele a fegyverszállításba.
„Ma pedig egy újabb döntést hoztunk, amelynek értelmében nem engedélyezzük a halált okozó fegyverek átszállítását Magyarország területén, tekintettel arra, hogy ezek a szállítmányok könnyen válhatnak célpontjává katonai támadásoknak” – kezdte, majd folytatta: „ezt a döntésünket Magyarország, valamint a kárpátaljai magyar közösség biztonsága indokolja”- írja Szijjártó Péter Facebook-üzenetében .
Milyen fegyvereket küldtek az egyes országok Ukrajnának – miközben Ukrajna nem tagja a NATO-nak
Az Európai Unió országai eddig az alábbiakat küldték vagy vállalták Ukrajnának:
- Németország – 1000 páncéltörő fegyver és 500 Stinger föld-levegő rakéta.
- Luxemburg – 100 NLAW páncéltörő fegyver, dzsip és 15 katonai sátor, valamint légi szállítási kapacitás.
- Belgium – 2000 géppuska, 3800 tonna üzemanyag.
- Hollandia – 200 Stinger rakéta.
- Lengyelország – 100 aknavető, 8 drón, Javelin páncéltörő fegyverek, Grot gépkarabélyok, lőszer.
- Szlovákia – 12 000 db tüzérségi lőszer (120 mm), 10 millió liter üzemanyag, 2,4 millió liter repülőgép-üzemanyag és 2 db Bozena aknamentesítő rendszer.
- Észtország – Javelin páncéltörő fegyverek (nem hozták nyilvánosságra).
- Lettország – Stinger föld-levegő rakéták (nem hozták nyilvánosságra).
- Csehország – géppuskák, gépkarabélyok, egyéb kézi lőfegyverek és lőszerek 188 millió korona értékben (8,57 millió dollárnak megfelelő összeg).