Antony Blinken külügyminiszter kijelentette, hogy az amerikai kormány harmadik legmagasabb rangú tisztviselőjeként Nancy Pelosi szabadon hozhatja meg saját döntéseit és utazási terveit, és figyelmeztette Kínát, hogy ne fokozza a feszültséget, ha a képviselőház elnöke végül Tajvanra látogat.
“A házelnök saját döntéseket hoz arról, hogy ellátogat-e Tajvanra vagy sem. A kongresszus független, egyenrangú kormányzati ág. A döntés kizárólag a házelnöké” – mondta Blinken újságíróknak az ENSZ New York-i székhelyén az atomsorompó-szerződés (NPT) hétfői felülvizsgálati konferenciáját követően.
A vezető amerikai diplomata ezután azzal vádolta Pekinget, hogy eltúlozza a híresztelt utazás jelentőségét, és azt állította, hogy “ha Kína megpróbál valamilyen válságot előidézni vagy más módon eszkalálni a feszültséget, az teljes mértékben Pekinget terheli”.
Blinken elmondta, Washington elvárja, hogy Peking “felelősségteljesen járjon el, és ne vegyen részt semmilyen eszkalációban a továbbiakban”, ha Pelosi végül úgy dönt, hogy Tajvanra látogat, ahogy arról több médium is beszámolt amerikai és tajpeji forrásokra hivatkozva.
John Kirby, az amerikai Nemzetbiztonsági Tanács szóvivője azt is hangsúlyozta, hogy a Biden-kormányzatnak nincs befolyása Pelosi esetleges látogatására, mivel a kongresszus független kormányzati ág, és hogy az útja nem tükrözné az amerikai politika változását.
“A HÁZELNÖKNEK JOGA VAN TAJVANRA LÁTOGATNI, ÉS A KÉPVISELŐHÁZ ELNÖKE MÁR JÁRT TAJVANON INCIDENSEK NÉLKÜL” – ISMÉTELTE MEG KIRBY HÉTFŐN, NEWT GINGRICH 1997-ES ÚTJÁRA UTALVA. HOZZÁTETTE: “SEMMI SEM VÁLTOZOTT AZ EGY KÍNA POLITIKÁNKKAL KAPCSOLATBAN”.
Peking többször figyelmeztetett, hogy az Egy Kína elve, amely szerint a Tajvan feletti szuverenitási igényének elismerése olyan vörös vonal, amelyet egyetlen ország sem léphet át.
Tajvan 1949 óta önálló , amióta Kína nacionalista kormánya a polgárháborús vereséget követően a szigetre menekült. Peking a szigetet az ország szerves részének tekinti.
Forrás: Orosz Hírek