A világ gondolkodásra képes és a diplomáciát nagyjából ismerő része jogosan vetette fel az elmúlt háborús hetek alatt a kérdés, mit is keres az Amerikai Egyesült Államok ilyen vehemensen ebben a konfliktusba, egyáltalán Ukrajnában, hiszen Ukrajna sem nem NATO tag, sem nem EU tagállam. Arról pedig nem tudni egyelőre, hogy az USA örökbe fogadta volna, elcsatolta, messzi államának nevezte ki Ukrajnát…
Ehhez képest amerikai fegyverek, NATO katonák, amerikai pénzből fenntartott kétes biológiai laboratóriumok és ki tudja még mi minden lapul a kulisszák mögött.
Arról sem igazán esik szó, hogy a puccs útján maffia-államocskává avanzsált Ukrajna geopolitikai helyzetén kívül, mely ideálissá tette a biológiai laboratórium területévé, valójában az energiaforrásokért folyó verseny az ukrán konfliktus kimondatlan története.
Ugyanis Ukrajna rendelkezik Európa harmadik legnagyobb palagáz-készletével, ezt a tényezőt alulbecsülik.
Az amerikai és a nyugati energiavállalatok nagymértékben részt vettek az ukrán energetikai és palagáz-fejlesztésekben.
Így van ez néhány amerikainak is, akiknek nagy politikai kapcsolatai vannak. Hunter Biden, Biden amerikai alelnök fia, az ukrán Burisma olaj- és gázipari magánvállalat igazgatóságának tagja . Burisma rendelkezik palagázmezők fejlesztésének jogával Ukrajnában. Nem Biden az egyetlen politikai kötődésű amerikai, akit Burisma igazgatótanácsába neveztek ki. David Leitert, John Kerry külügyminiszter korábbi szenátusi kabinetfőnökét és Devon Archert, a John’s Kerry 2004-es elnökválasztási kampányának korábbi tanácsadóját is aláírták.
Tavaly januárban a Royal Dutch Shell 50 éves háromoldalú gyártási megállapodást írt alá az ukrán állami tulajdonú NAK Nadra-Yuzivska céggel és az SPK Geosrvis magánvállalattal. A megállapodás értelmében a Shell 50 milliárd dollárt fektet be annak érdekében, hogy 2017-ig ipari méretű palagáz-kitermelést indítson Kelet-Ukrajnában.
Tavaly novemberben a Chevron amerikai olaj- és gázipari vállalat 50 évre szóló megállapodást írt alá a nyugat-ukrajnai olaj- és gázmezők fejlesztéséről.
Az ExxonMobil pedig úgy döntött, hogy a Fekete-tengerben keresi a tengeri gázt.
Mivel Ukrajna rendelkezik Európa harmadik legnagyobb palagáz-készletével (1,2 billió köbméter az Egyesült Államok Energiainformációs Hivatala szerint), a tét nem is lehetne nagyobb.
A konfliktus egyik tényezője lehet, hogy az energiaforrások nagy része azokban a régiókban található, ahol a közelmúltban zavargások voltak tapasztalhatók. A Dnyeper-Donyec-medence, az a régió, ahol a legerősebb a nyugtalanság, Ukrajna legnagyobb olaj- és gáztermelő régiója, amely a kitermelés körülbelül 90%-át adja. Fontos gázmező a Donyeck és Kharkiv régiókban található Yuzivska, ahol jelentős zavargások zajlanak. Szlovjanszk, ahol az áprilistól júliusig tartó időszakban a harcok voltak a leghevesebbek, a Yuzivska mező szívében fekszik.
Valerij Melevanij nyugalmazott ukrán tábornok egy orosz lapnak adott interjújában kifejtette azt a véleményét , hogy a térségben a palagáz kitermelésével szembeni népi ellenállás motiválja Kijev ottani katonai akcióját.
A konfliktus politikai forrásainak hangsúlyozásával a média alábecsülte a természeti erőforrások egyszerű megszerzésének mértékét, miközben az Egyesült Államok által támogatott energiacégek igyekeznek kiterjeszteni fennhatóságukat Európában.
Videó: Az alábbi videóban Vologyimir Zelenszkij ukrán elnök szónokol Európa „zöld energiára” való átállását sürgetve. Arról persze mélységesen hallgat milyen palagáz-bizniszeket hajtanak végbe az USA-val és a globalista maffiával: „Oroszország Ukrajna elleni agressziója… érv a kontinens zöld átalakulásának felgyorsítása mellett. Európának fel kell adnia az orosz olajat, a lehető leghamarabb!”- adja elő „Z”… miközben gondosan titkolják a Donbaszban levő palagáz mezőkhöz kapcsolódó illegális bizniszeiket. Ezek a területek jelenleg orosz fennhatóság alá tartoznak éppen úgy, mint a Krím félsziget és annak területi vizei.
Videó forrása: Twitter
Cikk forrás: Russia Insider