A kanadai közegészségügyi hivatal elismerte, hogy 33 millió mobileszközt követett nyomon a zárlat alatt. A kanadai Közegészségügyi Ügynökség olyan adatokhoz férhetett hozzá, mint például a cellatorony helye, hogy figyelemmel kísérje az emberek tevékenységét a zárlat alatt. A kanadai Közegészségügyi Ügynökség 33 millió mobileszköz helyadataihoz férhetett hozzá, hogy figyelemmel kísérhesse az emberek mozgását a zárlat alatt – derült ki a héten.
„A világjárvány sürgőssége miatt a (PHAC) a mobilitási adatokat, például a cellatornyok helymeghatározási adatait gyűjtötte és használta a COVID-19 válaszadás során” – mondta a szóvivő a National Postnak. A program létezésére először a Blacklock’s Reporter hívta fel a figyelmet.
A PHAC a helyadatokat arra használta, hogy értékelje a nyilvános lezárási intézkedések hatékonyságát, és lehetővé tegye az Ügynökség számára, hogy „megértse a populációk Kanadán belüli mozgása és a COVID-19 terjedése közötti lehetséges összefüggéseket” – mondta a szóvivő.
Márciusban az Ügynökség szerződést kötött a Telus Data For Good programmal, hogy „azonosítás nélküli és összesített adatokat” biztosítson a kanadai mozgási trendekről. A szerződés októberben lejárt, a PHAC már nem fér hozzá a helyadatokhoz – mondta a szóvivő.
Az adatokat a COVID Trends portálhoz is felhasználják , egy irányítópulthoz, amely a mozgási trendek összesített adatait tartalmazza.
Lyon sürgette, hogy több információra van szükség „arról, hogy pontosan mit tettek, mit értek el, és hogy valóban a kanadai polgárok érdekeit szolgálta-e vagy sem”.
A felügyeleti eszközök közegészségügyi célú telepítése a méltányosság kérdését is felveti – jegyezte meg egy e-mailben Martin French, a Concordia Egyetem felügyeleti, magánéleti és társadalmi igazságossági témakörrel foglalkozó docense.
„Vannak olyan populációk, amelyekben a nyomon követés intenzívebbé válhat, ami káros (nem pedig jótékony) következményekkel járhat.”
A felügyeleti technológia fokozott használata a COVID-19 világjárvány idején új normát teremtett a biztonság nevében – mondta Lyon.
„A világjárvány lehetőséget teremtett a felügyelet számos szintjén történő hatalmas megnövekedésére – nem csak a közegészségügy, hanem az otthonról dolgozók, vásárlók és tanulók megfigyelésére is.”
„Számos forrásból, a világ országaiból érkeznek bizonyítékok arra vonatkozóan, hogy azt, amit – szeptember 11. után – hatalmas felügyeleti hullámnak tekintettek, a világjárvány megfigyelése mára teljesen háttérbe szorította” – tette hozzá.
A hét elején közzétett közleményében az ügynökség olyan vállalkozókat kért, akik hozzáférhetnek „a COVID-19 világjárványra és más közegészségügyi alkalmazásokhoz a sejttornyok/operátorok helyadataihoz”. 2019. januártól a szerződéses időszak végéig, 2023. május 31-ig „azonosítás nélküli mobiltorony-alapú helyadatokat kér Kanadából”, három egyéves meghosszabbítás lehetőségével.
A vállalkozónak anonimizált adatokat kell szolgáltatnia a PHAC-nak, és biztosítania kell, hogy a felhasználók könnyen leiratkozhassanak a mobilitási adatmegosztó programokról, mondja az ügynökség.
A PHAC adatvédelmi osztálya értékelést végzett, és „meghatározta, hogy mivel a szerződés révén nem szereznek be személyes adatokat, az adatvédelmi törvény értelmében nincs aggály” – mondta a szóvivő.
Az adatvédelmi biztos hivatala közölte, hogy „nyomon követi a PHAC-ot, hogy további információkat szerezzen a javasolt kezdeményezésről”, és egyelőre nem tud további megjegyzést tenni.
Forrás: nationalpost.com