Nemrég volt az első nagy megállapodás Oroszország és Irán között Vlagyimir Putyin jelenlétében. Oroszország ellenőrzése alá helyezi az iráni földgázt és olajat, hogy Eurázsia szintjén teljes mértékben kifejlessze azt!
A kínai „áldással” kötött megállapodás biztosítja, hogy a jövőben egyetlen csepp olaj se kerüljön Nyugatra.
Még akkor is, ha feloldják az Irán elleni szankciókat.
És valami nagyon fontos: az iráni mezők fejlesztése nagyon fontos szerepet fog játszani Irán helyzetében a BRICS-en belül. És ez az iráni valutát is megerősíti majd.
Az orosz energiaóriás és a Nemzeti Iráni Olajtársaság mintegy 40 milliárd dollár értékben írt alá szándéknyilatkozatot – jelentette be az iráni olajügyi minisztérium hírügynökség.
A tisztviselők szerint 20 milliárd dollárt osztanak szét a Kish és North Pars gázmezők között, ami további 100 millió köbméter napi termelését segíti elő.
A szöveg kimondja, hogy a Gazprom részt vesz a cseppfolyósított földgáz (LNG) projektek befejezésében és a földgáz exportvezetékek építésében is.
Irán rendelkezik a világ második legnagyobb földgázkészletével Oroszország után, de az amerikai szankciók megakadályozták a kitermelési technológiához való hozzáférést, és lelassították a földgázexport növekedését.
Az egyezményt ugyanazon a napon írták alá, amikor Vlagyimir Putyin orosz elnök megérkezett Teheránba, ahol háromoldalú tárgyalásokat folytat török és iráni kollégáival.
Irán hivatalos devizatőzsdéje bevezette az orosz valutát a tőzsdére, és elindította a rubel/rial devizapár kereskedését – jelentette kedden az IRNA hírügynökség.
A tőzsdei bevezetésre Putyin elnök teheráni látogatása előtt került sor, és az iráni központi bank vezetője “fontos lépésnek nevezte az Irán és Oroszország közötti gazdasági kapcsolatok fejlődésében”.
Moszkva korábban ígéretet tett arra, hogy fokozatosan felhagy az amerikai dollár használatával az Iránnal folytatott tranzakciókban.
A két ország közötti kereskedelem 31 százalékkal nőtt az idei év első négy hónapjában, és a Kreml bejelentette, hogy Moszkva és Teherán egy új, jelentős együttműködési megállapodást készít elő.
Dmitrij Peszkov, a Kreml sajtótitkára szerint, mivel Oroszország és Irán a világ legtöbb szankcióval sújtott országai közé tartozik, a két ország képes lenne összefogni, és minimalizálni a nemzetközi korlátozások gazdaságukra gyakorolt hatását.
Forrás WarNews